Simplification Set 2

Simplification Questions: Simplification Questions with Explanation

Q1. 555.55 + 55.55 + 15 + 0.55 + 0.05 = ?

A. 726.70

B. 426.70

C. 526.70

D. 626.70

Explanation:

555.55 + 55.55 + 15 + 0.55 + 0.05 = 626.70

Q2. (3080 + 6160) ÷ ? = 330

A. 58

B. 48

C. 28

D. 38

Explanation :

3080 + 6160 = 9240

9240 / 330 = 28

Q3. ? * (523.5 + 687.5) = 24220

A. 40

B. 20

C. 30

D. 75

Explanation :

x * 1211 = 24220; x = 20

Q4.36 * 1.75 + 24 * 3.25 = ?

A. 151

B. 141

C. 131

D. 122

Explanation :

36 * 1.75 + 24 * 3.25 = 63 + 78 = 141

Q5. 5.8 * 2.5 + 0.6 * 6.75 + 139.25 = ?

A. 139.80

B. 157.80

C. 156.70

D. 170.70

Explanation :

5.8 * 2.5 + 0.6 * 6.75 + 139.25 = 157.80

Q6. (560 ÷ 32) * (720 ÷ 48) = ?

A. 201.5

B. 262.5

C. 232.5

D. 213.5

Explanation :

17.5 * 15 = 262.5

Q7. 456 ÷ 24 * 38 – 958 + 364 = ?

A. 178

B. 158

C. 148

D. 128

Explanation :

456 ÷ 24 = 19; 19 * 38 = 722; 722 + 364 – 958 = 128

Q8.(85410 + 36885 + 24705) ÷ 1600 = ?

A. 90.875

B. 94.875

C. 93.875

D. 91.875

Explanation :

85410 + 36885 + 24705 = 147000

147000 ÷ 1600 = 91.875

Q9.873.53 + 532.32 – x = 535.1 + 232.95

A. 657.8

B. 647.8

C. 627.8

D. 637.8

Explanation :

x = 1405.85 – 768.05 = 637.8

Q10.[(272-32)(124+176)]/(17*15-15) = ?

A. 400

B. 309

C. 320

D. 300

Explanation :

(240 * 300) / 240 = 300

Updated: April 20, 2019 — 4:35 pm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *